Akčný plán Rada Zelenej školy Kúp si svoj strom Žabie taxi
  Do projektu „Zelená škola“ je naša škola zapojená od školského roku 2005/2006 pod vedením pána učiteľa Šumichrasta a pána učiteľa Janského. Od kedy sme túto novinku avizovali v jednom zo školských časopisov, niektorí žiaci možno očakávali, že prídu maliari a celú školu natrú na zeleno. Názov tejto akcie je však iba obrazný a v skutočnosti znamená pomenovanie „Zelená škola“ niečo ako ekologická škola, alebo škola s ekologickou prevádzkou. Takto to presne vyjadruje aj anglický názov tejto iniciatívy - ECO-SCHOOLS. Cieľom projektu je vytvoriť sieť škôl, ktoré fungujú ekologicky a ich žiaci a zamestnanci zmýšľajú ekologicky. Úlohy školy na získanie certifikátu sú rozdelené do nasledovných kategórií:

1. začlenenie ekológie do vyučovacieho procesu v každom vyučovacom predmete - splnené
2. šetrenie vodou – čiastočne splnené – treba v celej budove nainštalovať šetriace vodné batérie
3. triedenie odpadu – čiastočne splnené - triedi sa iba papier a PET fľaše, ktoré treba nosiť na vrátnicu. Tam ich služba po vedením pána vrátnika zlisuje špeciálnym lisom na PET fľaše a odnesie do vriec, ktoré sú na školskom dvore pri kotolni.
4. šetrenie energiou – nesplnené – museli by sme vymeniť na celej budove okná a vchodové dvere, prestavať presklenú spojovaciu chodbu a prerobiť na celej škole kúrenie čo by stálo niekoľko desiatok miliónov.
5. doprava žiakov do školy – podporiť cyklistiku – čiastočne splnené – boli nainštalované stojany na bicykle.
6. zveľaďovanie životného prostredia žiakov v škole a v jej areáli – splnené – žiakom ale aj iným návštevníkom školy pribudli na dvore lavičky, basketbalové koše a podobne.
7. používanie ekologických materiálov a produktov, stravovanie - splnené

Na konci školského roka bude naša škola obodovaná na základe zmien, ktoré v jednotlivých kategóriách dosiahla. Podľa počtu získaných bodov následne získa alebo nezíska vlajku a titul „Zelená škola“. To však platí iba pre jeden školský rok. V novom školskom roku, sa o udelenie alebo obhájenie titulu musí škola uchádzať znova. V školskom roku 2006/2007 sa našej škole podarilo získať titul prvý krát. Preto sa vo vstupných priestoroch školy oproti zborovni objavila vlajka s logom „Zelenej školy“ a na nástenke pribudol certifikát ktorý nám bol udelený v Banskej Štiavnici 18. 10. 2007. Ďalší školský rok sme titul obhájili a tento rok sa to dozvieme koncom júna. Buď budeme musieť zvesiť vlajku, alebo ju tam môžeme nechať visieť ďalší školský rok. Certifikát a podrobnosti o projekte si môžete pozrieť na nástenke pri kancelárii tajomníčky školy, alebo na webovej stránke školy. Body sme získali jednak za environmentálne a ekologické akcie a projekty (napr. "Žabie TAXI", "Daj si vodu z vodovodu", "Kúp si svoj strom", "Kroky k rieke", "Toky nie sú stoky"...), ale aj za príjemný vzhľad školského dvora upraveného na relaxáciu žiakov a za čiastočnú separáciu odpadu, najmä za zber papiera. V minulom školskom roku pribudli na škole ekohliadky ktoré majú za úlohu monitorovať akékoľvek javy ktoré by mohli ohroziť ekologickú prevádzku našej školy. Sledujú najmä úniky energie a vody, takže zamedzujú zbytočnému svieteniu v triedach, plytvaniu vody a zbytočnému vetraniu v obdobiach keď sa škola vykuruje.

Ako vznikol projekt „Zelená škola“ ?
Program zelených škôl spustila v roku 1995 organizácia FEE (Nadácia pre environmentálnu výchovu a vzdelávanie). Slovensko sa stalo v roku 2004 členom tejto organizácie a do projektu sa ihneď zapojilo. Myšlienka "Zelenej školy" na Slovensku vznikla z iniciatívy environmentálnej spoločnosti ŠPIRÁLA. Pôvodne sa do projektu zapojilo v roku 1995 približne 2000 škôl z ôsmich štátov sveta. Dnes, po 13 rokoch fungovania projektu záujem stále stúpa a počet škôl stúpol na 40 000 v 41 krajinách zo 4 kontinentov. Národná kancelária projektu „Zelená škola“ je v Trenčíne a sídli na Mierovom námestí v centre environmentálnych aktivít BARANČEK (CEA BARANČEK, www.cea.sk). Národným koordinátorom na Slovensku je Richard Medal, koordinátorom na našej škole je Mgr. Václav Janský.

autor: Mgr. Václav Janský

Certifikát Zelenej školy: