Akčný plán Zelenej školy 2008/2009

1. Pripomenúť žiakom projekt „Zelená škola“ a oboznámiť so zmenami v obsadení Rady Zelenej školy.
2. Zhodnotiť minuloročnú prácu ekohliadok a vytvorenie nových ekohliadok v triedach piateho ročníka. V každej triede na druhom stupni funguje ekohliadka zložená z dvoch až troch dobrovoľníkov, ktorí sledujú a koordinujú vo svojej triede šetrenie vody, šetrenie elektrickej energie a šetrenie tepelnej energie (zamedzujú zbytočnému vetraniu).
3. Zapojenie do akcie "Neberte nám Brezinu" - besedy v triedach na tému "Zeleň v Trenčíne versus komerčné zámery mesta", podpisovanie petičných hárkov dobrovoľníkmi.
4. Zúčastniť sa pri tvorbe modelového školského vzdelávacieho programu pre environmentálnu výchovu.
5. Obohatenie environmentálnej knižnice novými titulmi.
6. Pokračovať v separácii odpadu - papier, PET fľaše (v kotolni a dielňach aj kovy). Umiestnenie špeciálnych smetných košov na PET fľaše na každej chodbe.
7. Beseda s odborníkom na žaby.
8. Spolupráca s občianskym združením „Pre prírodu“ v súvislosti s prenášaním žiab počas jarného ťahu žiab cez cestnú komunikáciu na Skalke a pri ďalších akciách.
9. Zapojenie žiakov do biologickej olympiády kategórie E - „Poznaj a chráň“.
10. Bude naďalej fungovať krúžok „Zdravý životný štýl“ so zameraním na environmentálnu a protidrogovú výchovu, ktorého náplňou sú okrem iného najmä časté výlety do prírody.
11. Priebežná aktualizácia nástenky o jednotlivých akciách. Vystavenie certifikátov.
12. Účelové cvičenie školy – branno-športové dopoludnie a súťaž v určovaní prírodnín.
13. Predvianočná burza - výrobky žiakov s prírodnými motívmi.
14. Informovať žiakov o akciách zelenej školy prostredníctvom školského časopisu.
15. V priestoroch školského dvora bude i naďalej zriadená besiedka na realizáciu vyučovania „na čerstvom vzduchu“, kde sa budú uskutočňovať vyučovacie hodiny v prípade priaznivého počasia v teplejších mesiacoch roka (predovšetkým výtvarná, náboženská a etická výchova).
16. Zorganizovať súťaž tried v zbere papiera v prvom aj v druhom polroku.
17. Pokračovať v projekte "Kúp si svoj strom" školskou zbierkou a zakúpiť ďalší symbolický strom a pomôcť tak rozširovaniu súkromných prírodných rezervácií na Slovensku.
18. Exkurzia do čističky odpadových vôd s triedami v rámci vyučovania chémie.
19. Pod vedením pána učiteľa Popaďáka, ktorý je vedúci výtvarného krúžku vyzdobiť čelnú stenu jedálne maľbami s environmentálnou tematikou podobne ako v učebniach výtvarnej výchovy, prírodopisu a dejepisu.
20. Odnesenie elektroodpadu do zberného dvora.

Mgr. Václav Janský