Žabie taxi

O akcii „Žabie taxi“ sme už uverejnili minulý školský rok článok v školskom časopise, takže mnohí z vás vedia že sa jedná o záchranné prenosy žiab, ktoré slúžia na to aby čo najmenej z nich skončilo pod kolesami áut. Žaby ktoré sa na jar po zimnom spánku vracajú z hôr do svojich liahnísk (čiže k vodným plochám) niekedy musia prechádzať cez frekventovanú cestu. Je to napríklad v oblasti Zamarovce-Skalka, Bodovka, alebo Baračka. Na takýchto miestach ochranári organizujú každý rok v marci a apríli prenosy žiab. Pomáhať im pri tom môže hocikto pokiaľ sa predtým telefonicky prihlási na telefónnom čísle občianskeho združenia „Pre prírodu“ ktoré túto akciu organizuje. Kontakty na vedúcich jednotlivých úsekov sú uverejnené v inzertných novinách PARDON. Povedzme si však prečo žabky tak tvrdohlavo prechádzajú cez cestu. Každoročne na jar sa hromadne presúvajú z hôr zo svojich zimovísk na miesta rozmnožovania čiže do svojich liahnísk. Deje sa tak zväčša v polovici marca, závisí to od teploty a počasia. Je zaujímavé, že žaby trafia so záhadnou presnosťou na miesto, kde sa kedysi vyvinuli zo žubrienok. Táto unikátna orientačná schopnosť nebola doteraz uspokojivo vedecky objasnená. Migračné trasy žiab však často pretínajú cestné komunikácie, kde veľa krát tieto obojživelníky nachádzajú svoju smrť. K tomu prispieva i fakt, že na jar je ešte chladno a žabky sú stuhnuté a veľmi pomalé a ich prechod cez cestu trvá aj niekoľko minút.

Žabie taxi na našej škole

Šiestaci našej školy, ktorí práve v tomto období preberajú obojživelníky čiže aj žaby sa už štvrtý rok zúčastňujú prenosov žiab v úseku medzi Zamarovcami a Skalkou. Tento rok sme prenášali žaby dokonca dvakrát - v sobotu 4.4.2009 a v pondelok 6.4.2009. Boli to žiaci 6.A (Rebeka Matulová, Nicole Horňáková, Martina Šimovičová, Monika Čukanová, Martin Mikula, Mário Pisch, Dominik Schiszler) a 6.B (Michaela Prnová, Bianca Staňáková, Erika Šandorová, Simona Stehlíková, Ester Kotlebová, Michal Bebej, Martin Šicko, Kristián Kopúň). Tento rok sa na konci marca oteplilo tak náhle, že žaby začali migrovať veľkou rýchlosťou a kým sa podarilo p. uč. Janskému akciu dohodnúť a vybaviť bol už ťah žiab na konci. Preto sa žiakom 4. apríla moc žiab neušlo. Pod vedením p. uč. Janského a člena občianskeho združenia "Pre prírodu" (Jozef Kudla) sme sa vyrojili (6.A) na spomínanej ceste tesne pred zotmením. Žaby totiž vychádzajú na potulky až po západe slnka. Od ôsmej do pól desiatej sme sa potom venovali základnej činnosti - zbierali žaby na jednej strane cesty a prenášali ich vo vedrách do Zamarovských jám na druhú stranu cesty. Každá skupinka mala baterku a každý účastník mal povinne oblečenú reflexnú oranžovú vestu kvôli bezpečnosti. Podarilo sa nám preniesť iba približne 40 žiab. Tento nízky počet súvisí s už spomínaným faktom že ťah žiab sa chýlil ku koncu. Druhá skupina žiakov sa o dva dni neskôr stretla s opačným javom. Zatiaľ čo posledné žabky dorazili do svojich liahnísk, niektoré sa už začali vracať späť do lesa opačným smerom. Preto žiaci 6.B nosili žaby opačným smerom ako dva dni pred nimi 6.A. Asitoval nám pri tom člen občianskeho združenia "Pre prírodu" Drahomír Stano. Podarilo sa nám preniesť približne 250 žiab. Okrem nich sme však na okraji cesty videli aj bystrušky, rôzne pavúky a slizniaky. Bolo to skvelé! Budúci žabí taxikári tešte sa!!!

Mgr. Václav Janský